Za Janem Vodňanským

Napsal Obec spisovatelů ČR (») 19. 3. 2021 v kategorii Ze života Obce spisovatelů, přečteno: 282×
2021/01-jan-vodnansky-v-karline-2020.jpg

„Mentálně se ukázni“ tvrdí známý klasik, autor řady knih a písňových textů, Jan Vodňanský, v jedné ze svých jazykových hříček, nazvané Uklidnění lékařem. A snad všichni známe pokračování: „Jazyk na mne vyplázni / Ukaž mi svou moč / pak ti řeknu proč.“ A jedním z dalších bonmotů, které se vžily a staly se součástí české jazykové kultury, je úsloví: „Freude, Freude, Freude, vždycky na tě dojde.“ Zajímavé je, že jsme si tuto slovní hříčku před časem v novinách přečetli v jednom článku. Autor v něm pro méně znalé či mladší čtenáře poctivě přiznal, že nejde o takzvanou lidovou tvorbu nebo novinářův nápad, ale že tato hříčka vznikla v tvůrčí dílně jednoho z klasiků českého humoru.

Vytříbený intelektuální humor, propojení nečekaných rovin (například opery či zápasu v šachu s hokejovým komentářem a mnoho dalších), to jsou prvky typické pro Jana Vodňanského, mistra absurdního humoru a tvůrce geniální zkratky. Jeho tvůrčí poetika nejlépe vyznívá v interakci s inteligentním a vzdělaným publikem, s nímž rezonuje. Nejde tedy o jednoduchý a mnohdy otřískaný, takzvaně „komunální“, humor.  Autor spojuje nespojitelné, je to klaun i filosof, má velké vědomostní zázemí. Nikoli náhodou je jedním z nejoblíbenějších Vodňanského autorů Eugen Fink, o němž také s radostí přednášel v semináři literární tvorby na fakultě humanitních studií Karlovy univerzity.

Jak uvádí Slovník české literatury po roce 1945, poetika Vodňanského tvorby vychází ze studentské recese, nonsensu, hravosti a rozvernosti. Intelektuální rozměr humoru se zde však prostupuje se záměrným naivismem a autorův sklon k poetičnosti, rozvíjené prostřednictvím řetězení motivů a nečekaných posunů významů, je potlačován plynulými přechody mezi vysokým a nízkým, intelektem a stupiditou. Vodňanského demonstrativní „idiocie“ dává jeho výpovědi podobu kaleidoskopu zdánlivě samovolně utvářených jazykových a myšlenkových nesmyslů a paradoxů, infantilních výroků, reklamních sloganů, řečnických frází a jiných „neústrojných“ prvků, mířících zpravidla k překvapivým pointám.

Výrazné místo v této poetice má i parodie a perzifláž, v autorových absurdních jevištních promluvách často inspirovaná jazykem vědy a techniky, stylem odborných statí, filosofického diskurzu, popularizačních přednášek, psychoanalýzy, psychodramatu či sportovního komentáře (S úsměvem idiota, Hurá na Bastilu, Důvěrná sdělení). 

V poloze hravého nonsensu se pohybují také Vodňanského básně a pohádky pro děti, humorně a poeticky zdůvěrňující předměty okolního světa (Šlo povidlo na vandr, Hádala se paraplata, Pojď se dívat, pojď si hrát na to, co je protiklad). Genezi Vodňanského tvorby a uměleckého působení přibližuje kniha vzpomínek Zpívající memoáry aneb Když archiv zakuká.

Při svých vystoupeních spisovatel, básník, textař, skladatel, performer a vysokoškolský pedagog, PhDr. Ing. Jan Vodňanský svou invencí dokázal publikum sugestivně oslovit, inspirovat a dodat všem spřízněným duším potřebnou porci životního optimismu.

Přes své velké pracovní vytížení Jan Vodňanský také vždy nalezl čas na setkání s kolegy autory v příjemném prostředí karlínské náboženské obce Církve československé husitské v Praze 8. Naposledy zde vystoupil v lednu loňského roku se svým recitálem „Písničky a bonmoty“. V rámci setkání Dialogu na cestě a Pražského klubu spisovatelů při Obci spisovatelů se opakovaně stával kmotrem nových knížek, někdy i společně s herečkou Táňou Fischerovou. Byl hluboce křesťansky založenou osobností, která žije s kolegy v sounáležitosti, dává lidi dohromady, podporuje spisovatelskou klubovou činnost a dobré, smysluplné vztahy. K nádherným vzpomínkám na Jana Vodňaského pro nás též patří početná silvestrovská odpoledne i večery v hereckém klubu Národního divadla v Kolowratském paláci, kde se potkávali herci, spisovatelé a další umělci.

Poslední nahrávku Jana Vodňanského pro karlínské auditorium, kde se zamýšlí nad tím, čím je mu poezie a nabízí malou ochutnávku nejnovějších krátkých básní, můžete v případě zájmu shlédnout po otevření internetového YouTube, když zadáte do okénka „Hledat“ odkaz Dialog na cestě nebo klikněte myší přímo ===Z D E ===.

 

                                                                                                               Olga Nytrová a Václav Strachota

03-jan-vodnansky-v-karline-2020

Jan Vodňanský v Karlíně 2020 

 

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel pět a jedna