Legendární literární časopis Divoké víno se na počátku prázdnin dočkal unikátní pocty. Jeho vznik a plodnou existenci nyní připomíná pamětní deska umístěná na vratech Gymnázia U Libeňského zámku! Bronzová tabule tam byla umístěna na podnět Rady Obce spisovatelů České republiky, desku slavnostně odhalili starosta Prahy 8 Ondřej Gros a ředitel gymnázia František Kosina. Ten v úvodním slově určeném současným studentům i pamětníkům vysvětlil, že Divoké víno představuje kus literární historie i inspiraci pro současnost. Deska by měla být zejména poctou zakladateli DV Emilu Machálkovi, který letos zemřel.
Připomeňme, že Divoké víno v roce 1964 začali vydávat dva studenti libeňského gymnázia Emil Machálek a Ludvík Hess. Na stránkách tohoto- původně školního - časopisu zveřejňovali své první verše třeba básníci Jiří Žáček, Jaroslav Holoubek, Petr Cincibuch, Karel Sýs, Pavel Verner a publikovaly tu osobnosti jako Karel Hvížďala, Miloň Čepelka, Zdeněk Rytíř či Vladimír Merta. Do Divokého vína psaly v šedesátých letech i Jana Černá a Vladimíra Čerepková, začínal tu kreslíř, textař a hudebník Jan Vyčítal. Významné určitě je i to, že na stránkách Divokého vína prakticky výlučně publikovali tragicky zemřelí básníci Václav Hrabě a Ladislav Landa.
Na začátku normalizace bylo Divoké víno nuceně zastaveno a šéfredaktor Ludvík Hess si za jeho vydávání dokonce poseděl ve vazbě. Tím však Divoké víno nezahynulo – spisovatel, chovatel koní a v neposlední řadě i zakladatel babyboxů Ludvík Hess je obnovil jako internetový časopis www.divokevino.cz , v této podobě vychází už osmnáct let a dnes je užitečnou literární základnou a diskusní platformou, která je archivována Národní knihovnou České republiky.
Zakladatel DV Ludvík Hess s členem Rady Obce spisovatelů Dušanem Spáčilem.
Vpravo starosta Prahy 8 Ondřej Gros, uprostřed ředitel gymnázia František Kosina,vlevo tleskají pamětníci...
(ds)