Oslavenci měsíce května

Napsal Obec spisovatelů ČR (») 4. 5. 2021 v kategorii Ze života Obce spisovatelů, přečteno: 262×
2020/logo-male.jpg

Pomaličku bychom se měli vracet k osobním setkáním, ale protože logika a smysluplnost nařízení vázne, ještě v květnu si popovídáme o všech nynějších oslavencích.

Hned prvního května si možná opět užívá Máchových veršíků náš první oslavenec, náš stále činný čestný člen  pan Milan Dušek. Sluší mu tedy spíš první máj jako oslava práce, ta původní, neodrazující. Je stále pilným povídkářem, baví ho psát podle skutečných kriminálních případů a prozradím na něj, že byl prvním českým spisovatelem, který měl své webové stránky hned po polovině 90.let. Věnuje se uspořádávání  magazínu Kruh Střediska východočeských spisovatelů.

Druhého května máme příležitost popřát paní Jindře Lírové, autorce více, než dvaceti básnických knih, duši literárního klubu Mělnický Pegas, překladatelce z ruštiny a němčiny. Loni vydala sbírky Bylo, je a bude a Ještě je čas, letos už chystá sbírku další.

Druhou dámou, které můžeme v tento den popřát, je spisovatelka Jaroslava Ševčíková, která po zhruba dvaceti románech vydala také milé Pohádky zahradního skřítka (2016).  Pokud vám počet knih nesedí, připočtěte i ty, které vydala pod jménem Šárka Jínová a Jana Švecová.

Pátý květen slaví krásné půlkulatiny polský básník a organizátor literárního dění ve Slezsku Piotr Horzyk. Překládá také z češtiny do polštiny – básně i články. Pochází z Třince, ale nyní již několik let žije nedaleko hranic v Polsku. Mezi jeho poslední sbírky patří   Zapomniana prawda (2019) a Białe pióropusze (2019).

Sedmý květen patří další čestné člence, básnířce a spisovatelce Aleně  Melicharové. Je držitelkou několika literárních ocenění a je zapsána v "Encyklopedii osobností České a Slovenské republiky BHP" - BRITISH PUBLISHING HOUSE LTD". Píše také pro děti, například pohádková vyprávění Studánková víla.

Devátý květen býval slavným svátkem, v současnosti je však významný také. V tento den se narodila spisovatelka mnoha historických i fantastických povídek a próz, čestná členka naší Obce paní Ludmila Vaňková. V posledních letech zaujala její kosmologická mytologie Genesis.

Snad se to k devátému květnu nějak osudově přilíplo, ale dalším oslavencem je pan Vladimír Vondruška, jehož jméno je synonymem pro historickou prózu, včetně velmi oblíbených detektivních příběhů z minulosti.

Jedenáctý květen je dnem narozenin naší čestné členky, prozaičky a scénáristky paní Evy Kantůrkové. Rovněž  ji zaujala minulost – například její Jan Hus opakovaně vychází od r. 1988, z moderní historie uveďme knihu Jan Palach (2018), znovu vycházejí i její vzpomínky a příběhy s dob normalizace.

Tři dny poté, čtrnáctého května, slaví narozeniny filosof a esperanrista, pan Max Kašparů, který v těžké době covidu pomáhá na krizové lince Koroporadny. Letos již stačil vydat beletristickou knihu Třicet případů aneb malé, bílé, kulaté.

O den později, patnáctého května, slaví narozeniny novinář, publicista a komentátor pan Petr Žantovský, který se nebojí zkoumat ani současné politické dění. Jeho náhledy jsou zajímavé, někdy označované za kontroverzní. Poslední knihou je Svět včerejška, dneška a … (2020)

Osmnáctý květen je dnem, kdy si vzpomeneme na znalce Nymburska, pana Jana Řehounka, který svému  městu a vůbes Střednímu Polabí věnoval mnoho knih. Připomíná historii, pověsti, přírodu a pamětihodnosti včetně lidových tradic, říkadel a přísloví. Např. Aby nás Pánbu zachovati ráčil (2015) nebo knihu o dvaceti letech soutěže seniorů Já mám ruku, ty máš ruku, obě šikovné (2019).

Přehoupneme se do třetí dekády měsíce. 23.května slaví narozeniny lékař a prozaik, pan Miroslav Skačáni. Ani on se nebojí zabrousit do historie nebo do světa zločinu, v němž uplatňuje svou znalost nemocničnéího prostředí. Z posledních jmenujme povídkovou knihu s historickými náměty Osudová rozhodnutí (2020).

O tři dny později, 26. května, popřejeme naší milé básnířce a publicistce Jaroslavě Pechové. Píše povídky, pohádky pro děti a také hrníčkové kuchařky, které jsou velmi ceněné hospodyněmi více generací. Laskavého humoru nikdy není dost, takže připomenu jednu z posledních knih Otisky úsměvů.

Poslední oslavenkyní měsíce května  je další čestná členka, scénáristka, režisérka, dokumentaristka a publicistka paní Věra Plívová – Šimková. Kdo by neznal filmy pro dětri, které jsou již klasikou? Páni kluci, Artuš, Merlin a Prchlíci, Krakonoš a lyžníci… Jaké si pamatujete vy? Narozeniny slaví tato umělkyně dvacátého devátého května.

Všem májovýmo oslavencům přejeme pevné zdraví, hodně spokojenosti a pohody a také tvůrčí energii a další skvělou inspiraci. Hezké jaro, vonící všemi nadějemi nám všem!

 Hana Mudrová

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel čtyři a dvanáct