Jen pár dní před vánočními svátky se zástupci Obce spisovatelů vydali do českobudějovického dobrovolnického centra ADRA, aby zde předali několik knižních titulů jako poděkování za obětavou pomoc v době koronaviru.
Obec spisovatelů ČR pro tuto příležitost poskytla pět výtisků mezinárodní autorské antologie Dekameron 2020, jejíž editorkou je výkonná místopředsedkyně OSČR Lydie Romanská. Každá z předaných publikací obsahuje sto zbrusu nových povídek nejen členů OS, ale i dalších českých i světových autorů. Texty, podobně jako celá kniha, vznikaly v době nástupu prvních proticovidových opatření a jsou symbolem boje proti tomuto viru.
Další dvě desítky knih a almanachů pro dobrovolníky doplnili předávající z řad Obce spisovatelů pak ze svých osobních zdrojů.
Centrum ADRA doporučili pozornosti spisovatelů zástupci města, kteří si cení práce dobrovolnického centra mimo jiné i proto, že se aktivně připojilo k pomocným rukám hned v začátcích koronové krize. Běžně zhruba stovka dobrovolníků ve svém volném čase poskytuje psychologicko-sociální pomoc seniorům prostřednictvím pravidelných návštěv a přátelského partnerství v domovech seniorů na území jihočeské metropole, ale i v dalších zařízeních v kraji. Druhou, neméně důležitou část náplně tvoří obdobné vztahy s obyvateli zařízení pro zdravotně postižené spoluobčany, kde touto cestou vznikají dlouhodobá a oboustranně vítaná přátelství. Nyní, ve výjimečném období, které nastolilo nebezpečí covidu 19, se ADRA snaží pomoci seniorům a potřebným i zařizováním nákupů či dalších potřebných pochůzek.
Českobudějovické centrum je jedním z 15 českých středisek ADRA, která funguje již ve 130 zemích světa. První kroky pro vznik českobudějovického centra zaznamenal povodňový rok 2002, v tomto duchu fungoval čtyři roky, ale k transformaci na dnešní podobu došlo až v roce 2009.
„Dolní hranicí pro dobrovolnictví je patnáct let, horní není omezená – máme zde řadu studentů, ale i čtyřiaosmdesátiletou paní, jejíž aktivitu a optimismus by jí mohli mnozí závidět. Z devadesáti procent se tomuto poslání věnují ženy, i když bychom rádi uvítali i více mužů,“ uvedla vedoucí centra Ivana Kyselová. Jedním z mužských dobrovolníků v centru je duchovní Karel Bušta, který našel své poslání právě v kontaktech se zdravotně postiženými ve zdejších zařízeních, čemuž se věnuje už více než deset let. Kromě jiného byl přítomný i slavnostmímu předávání knih středisku a bez nadsázky mohu tvrdit, že se stejně jako vedoucí centra upřímně radoval z předávaných knih pro kolegy dobrovolníky.
Text: HH, foto: FJB