Březnová výročí

Napsal Obec spisovatelů ČR (») 1. 3. 2021 v kategorii Ze života Obce spisovatelů, přečteno: 934×
2020/logo-male.jpg

V tomto měsíci se budíme do dalšího omezení a málokomu je dobře na duši. Proto i nyní před vámi, vážení a milí přátelé, rozevřu doširoka vějíř všeho slavného a důležitého, co můžeme sdílet se čtrnácti z našich členů. Polovina z nich jsou členové čestní, celkem tři dosáhli půlkulatin. Vzpomeneme s uznáním jejich rozmachu a tvorby a mnozí si sami pro sebe dodají vzpomínky na společná setkání a zážitky. Věřím, že si všichni upřímně přejeme brzká setkání osobní.

Hned prvního března si dopřeje půlkulatiny náš čestný člen František Uher, jehož aktuální aforismy se mi líbily v posledním sborníku východočeských autorů Kruh. Právě aforismy vydal již v pěti knížkách, poslední (Aforismy 5) vyšla r. 2018. Napsal tisíce povídek a fejetonů, dopřál si dlouhou řadu detektivek (podle skutečných případů), například A třetí taky krade (2011), po r. 2000 ostatně jeho příběhy najdete v mnoha sbornících oceněných nejlepších detektivek roku. Nezapomeňme, že je stejně tak významným básníkem, také jeho básně už dosáhly počtu „přes tisíc“, a pozor, i v tomto ohledu letos slaví jubileum, neboť mezi naše básníky slavně vykročil první sbírkou Setkání. Vyšla v r. 1976!

Dalším naším oslavencem 1. března je opět čestný člen, spisovatel, herec a loutkoherec Ivan Kraus. Jeho politické satiry, vzpomínky, psané s humorným nadhledem a osobnost jako takovou jistě nemusím dlouze připomínat. Upoutával pozornost od počátku šedesátých let, kdy spolu s kolegyněmi z Mikrodivadla získal první cenu na Festivalu humoru a satiry Haškova Lipnice v r. 1963 To už jeho satirické skeče byly dobře známé. V r. 1968 s manželkou emigrovali a v zahraničí opět psal politické satiry, vystupoval s loutkami ve varieté a televizích, účinkoval v rozhlasových programech pro mládež. Po návratu do Čech zde vycházely jeho v zahraničí vydané knihy a získaly si velkou oblibu. Jsou předčítány v Českém rozhlase. Dál píše také hry - Živý květ (2003), přispěl povídkami do Dekameronu 2020, předtím zvítězil v Ceně Miloslava Švandrlíka 2018 s knihou Soukromý Hollywood.

4.března se rozhodl přijít na svět Roman Cílek, píšící literaturu faktu a kriminální příběhy. Na kontě jich má desítky,  mimo jiné spolupracoval na projektech Přísně tajné! a životopisné řady  Galerie nesmrtelných. A když už má rád záhady, neváhal a mírně potrápil čtenáře svými pseudonymy Vilém Pavlík a Zdeněk Roman.

Pátý březen si zabrala paní Zdenka Brožová, Vydavatelka, redaktorka, spisovatelka a básnířka letos hodlá oslavit krásné půlkulatiny. Píše s velkým citem i pro děti, ať leporeloa nebo o dětských trampotách. Z posledních knih jmenujme sbírku básní Něha v bodláčí (2016) a dětskou knihu Nezlob dědu Pohodlíčko (2019), která je dvojjazyčná (česko-anglická). Je to vlastně druhé vydání, doplněné o anglickou verzi.

Osmý březen je dnem, kdy ženy mají dostat kytičku a být oslavovány, což po svém vyřešil před lety Jan Padych a rovnou se mamince v Jeseníku nadělil jako ten nejhezčí možný dárek. Zajímá se o historii včetně magie a pověr. Píše o ní a čerpá tu náměty pro své knihy, např. jednou z posledních je Prastará tajemství – příběh Býčí skály (2018). Podle Bouře ve sklenici pivba – pojišťováckého románu  ČT natočila film „Každý den karneval“.

Na desátého března se domluvili hned dva naši mladší členové. Prvním je spisovatel a lékař Václav Gruber, který do svých knih vsouvá aktuální medicínské i společenské otázky. K posledním z jeho čtivých románů patří například Z tebe peklo ráj (2016), Hlavně, ať ti udělá dítě (2019).

Druhým březnovým „desátníčkem“ je o tři roky mladší učitel, experimentální básník, malíř a kolážista, autor fejetonů a reportáží  Miroslav Koupil, který navíc slaví půlkulatiny. Svůj tvůrčí čas dělí mezi malování a výstavy a psaní kaligramů. Vymyslel vlastní typ básně – morseogram.Vyšla mu sbírka básní jako novoroční hravé péefko v r. 2018 pod názvem Co jsem koupil, prodávám  a nejnovější Groteskavárna (2019).

Jedenáctý březen si zamluvil pro své narozeniny další čestný člen, profesor  Jindřich Volek. Zabývá se literaturou faktu, mimo jiné se dlouhodobě věnuje Kennedyům. Věnoval jim po samostatných knihách v letech 1965, 1968 a 1970 několik statí v sérii Přísně tajné! (do r. 2018). Jistě nejsou poslední.

Patnáctého března se narodil rožnovský spisovatel Richard Sobotka, který je také naším čestným členem. Píše literaturu faktu. Velkou pozornost vzbudil knihou Bezruký Frantík (2003) o osudech Františka Filipa. Ve svých knihách se hodně zabývá oblastí svých milovaných Beskyd. Jmenujme za všechny alespoň Tajemství Beskyd (2018).

Na dvacátého třetího března se nám opět domluvili dva lidé, první je známá advokátka Klára Samková. Politička, publicistka, právnička, aktivistka a bojovnice za lidská práva. Publikovala  knihy o rozvodech, vtipy o právnících, zabývá se otázkami romské menšiny, vydala výběry ze svých blogů. Naposledy v roce 2020 vydala knihu rozhovorů se známými osobnostmi Pohledy vzad, výhledy vpřed.

O třiatřicet roků dříve se narodil 23.3. náš čestný člen, v mládí významný sportovec, ppedagog a publicista, pan Lubomír Man. Jeho prvotina Vysoký cíl z r. 1973 se dočkala tří dalších vydání, naposledy r. 2008. Stejně oblíbená je kniha S devatenáctkou do Bernu (1976-2011). Současné politice věnoval několik knih, např. Adolfe vstaň, vše odpuštěno aneb Duté hlavy, vzhůru na Letnou (2019). Publikuje i na internetu (Outsidermedia, Parlamentní listy, Ne základnám a další), jeho politické názory vycházejí i v tištěných médiích. Od roku 2014 je členem Oxford Encyklopedia.

O čtyři dny později, 27.3. oslaví svůj významný den Radim Uzel, známý lékař a propagátor zdravého vztahu k intimnímu životu, který již také patří mezi naše čestnéé členy. Jsme rádi, že překonal nápor covidu a zůstal tu s námi. Z jeho posledních poradenských knih zmíníme Nevěra a co s ní (2010), Jak se žije padesátkám aneb Čarodějnice neupalovat (2017) se spoluautorkou Danielou Kovářovou, a autobiografie Životopis bez cenzury (2020).

Poslední březnový den patří Pavlu Hrdličkoví. Je dalším z našich členů, kterého okouzlila historie. Psát začal až v důchodu, zato velmi dobře. Za knihu Pouť oběšenců dokonce získal v r. 2018 cenu E.E. Kische, letos vyjde Komu to prospívá (2021).

Všem našim oslavencům přejeme především pevné zdraví, hodně tvůrčí energie, inspirace, osobního štěstí a pohody. 

Hana Mudrová

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel sedm a osm