Ladislav Beran - Kytice růží nebožtíkům nevoní

Napsal Obec spisovatelů ČR (») 4. 4. 2021 v kategorii Nové knihy a recenze, přečteno: 270×

Nesporně inspirativní titul nové knihy píseckého autora Ladislava Berana je zároveň i názvem první povídky z tohoto obsažného sborníku, který má více než tři a půl stovky stránek, ale obsahuje tentokrát  -  oproti předchozím knihám – pouze šest povídek. Tedy dalo by se dokonce říci, že nejméně ve dvou z nich jde spíš o krimi-novely, ale ve všech případech s aktuálními tématy a již tradičně s obvyklými Beranovými aktéry – vyšetřovateli Studničkou a Machem.

I v těchto souvislostech se dá jednoznačně potvrdit všechno, o čem jsem už mnohokrát v četných recenzích na Beranovy knihy zmiňovala: jedinečná znalost prostředí a dílčích lokalit, v nichž se děj odehrává, odborné znalosti z kriminalistiky díky osobní praxi v této profesi, čtivý styl, citlivé využití hovorového jazyka bez zbytečných vulgarit, nadmíru životné dialogy, správná porce napětí, aniž by se autor brodil potoky krve a vyžíval se v líčení násilí. Nesmím zapomenout ani na to, jak nenásilně a naprosto samozřejmě dokáže Beran vložit do děje útržky běžného všedního života, jehož hrdinové včetně zločinců nepostrádají svůj lidský rozměr. A za zmínku stojí nepochybně i jeho obdivovaná schopnost vystihnout obsah povídek titulkem, který nepostrádá nápaditost, ani poetiku.

Zařazené, obsahově rozsáhlejší povídky dávají tak prostor širším kombinacím a propracovanosti detailních postupů šetření k několika různým trestným činům a dovolují prolínání několika sledovaných dějových linií. A to všechno, aniž by čtenář ztratil přehled. Například hned v první povídce je to smrt staršího muže, evokující podezření na jeho pohlednou a zřejmě nevěrnou mladou ženu, krádež cenných mincí, šperků, ale také starožitnosí, ne právě kulantní soudní případy a podezřelé čachry zemřelého advokáta, vykradené prodejny a zcizená auta, psychiatrická léčebna coby dočasný úkryt před veřejností, havárie se smrtelným úrazem, do toho všeho ještě osobní,  zdravotní, rodinné i výchovné problémy, prostě pěkně pestrý propletenec, který krůček za krůčkem naši kriminalisté trpělivě rozmotávají, aby se dobrali pravdy, jež obvykle nebývá zrovna radostná.

A zkuste si sami tipnout, o čem je asi další z povídkových krimi-příběhů s názvem Holka na jednu sezonu anebo leccos napovídající titulek Prázdná postel. Zájem ve čtenáři jistě vzbudí i Kasařské rekviem, v jehož názvu je již zašifrovaná nápověda, o jakou trestnou činnost asi v tomto případě půjde, stejně jako u následujícího případu Vrah na pět. Ovšem stejně bude překvapený vývojem situace jako u kratší závěrečné povídky Zločin v kamionu, kde půjde o víc než o romantiku na kolech. Rozhodně ale v žádném případě neodložíte knihu dřív, dokud nedojdete na poslední stránku...

Hanka Hosnedlová

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel deset a šest