Kniha Jana Padycha "Odkaz pravěkých žen" měla vyjít letos v říjnu tiskem, avšak kvůli pandemickým opatřením se nakladatel rozhodl přeložit vydání na březen příštího roku. Vzhledem ke značně proměnlivé situaci se zavíráním a otevíráním prodejní sítě knihkupectví a knihoven, kdy ani příští rok se mi prakticky nejeví v tomto smyslu nijak stabilně, rozhodl jsem se knihu vydat zatím takto, elektronicky, a rozeslat ji takříkajíc "do všech světa směrů"... Důvod? Kniha pro mě představuje prakticky zhruba 50-leté studium mnoha pramenů atd. a také velmi intenzivní (chvílemi až úporné) celoroční nasazení od minulého června po letošní srpen. Nevidím proto jako účelné knížku držet "v úkrytu". A také ze zkušeností vím, že eknihy si s knihami tištěnými nijak nekonkurují... Tak proto...
O knize (anotace)
Autor tří pravěkých románů (v médiích někdy přezdívaný „Ostravský Štorch“) tentokrát zvolil formu pojednání. Ve stručném a neotřelém popisu jednotlivých pravěkých období, od konce doby kamenné do doby železné, sleduje rozdílnost a vzájemné vztahy dvou světů, které představovaly svět žen a svět mužů. Jak tento vzájemný dějinný zápas obou světů probíhal, bylo zřejmé také dle rostoucího vlivu patriarchálních božstev a s nimi provázaných idejí, zatímco kulty kdysi velkých bohyní ustupovaly do pozadí, místy až do úplné ilegality. Nezřídka se tak původně dobré bohyně proměnily v temné síly. Tentýž osud potkával i kněžky těchto bohyní. Je příznačné, že tyto procesy, ve vztazích mezi světem žen a světem mužů, rozhodně neskončily s koncem pravěku.
Autor se zde věnuje i takovým tématům, jako tajné ženské společnosti, amazonismus, sibyly, svatá svatba, orgie, kulty plodnosti. Také odívání žen a jejich zdobivosti, stavbám velkých neolitických domů atd. Málokdo jistě ví, že střední Evropa nikdy nebyla žádnou zapadlou končinou v hlubokých pralesích, nýbrž se zde udržovaly kontakty s těmi nejvyspělejšími civilizacemi. Je pravděpodobné, že do osudů některých z nich lidé z našich zemí také kdysi výrazně zasáhli.
Docela podrobně zde rozebírá i velmi staré pověry o sexuálních útocích nočních démonů (sukuba a inkubus). A to včetně oblastí duchovna, které se těchto projevů týkají přímo i okrajově. Tyto zážitky byly odjakživa spojovány s magií a čarodějnictvím. Následky těchto fenoménů se velmi výrazně (až tragicky) projevily v minulosti a jsou patrné i v současnosti. A navíc ještě poskytují zcela zásadní sdělení i pro naši dnešní dobu.
Hlavní motivy pojednání o pravěkých ženách rozhodně nespočívají v propagaci jakýchkoliv idejí či ezoterních praktik. Nýbrž pouze ve snaze vnést trochu světla do šera dávných věků i do temnot nejtemnějších.